Poslední Fext

by D2ti de3t2

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
01:46
2.
3.
08:52
4.
5.

about

Bugrr, Filda, George, Romi

produced by Nunny

AVI bonus: Posledni fext document by Lukas Aki Houdek

Alter Ego Records

credits

released April 1, 2003

"Asi jen málokdo z návštěvníků několika posledních ročníků Pražského industriálního festivalu mezi plejádou mnohem zvučnějších jmen ("vyzbrojených" však většinou jen elektronickými krabičkami) přehlédl pódiově daleko živější prezentaci kapely Děti deště, nesoucí se v duchu klasického "old school" industriálu. Pro tuto skupinu s mírně proměnlivým personálním obsazením, vždy však sdruženým kolem frontmana Petra Humpála, jsou od jejich počátků charakteristické výrazné rytmy, dosahované za pomocí nejrůznějších kovových a ocelových perkusí. K nim později přibyl drásavý zvuk noise-kytary a sound Dětí deště se posunul směrem k tradičnějším rockovým formám.

Nahrávka nazvaná poněkud záhadně Poslední fext dokumentuje loňskou fázi vývoje kapely. Jde o kolekci čtyř improvizačních instrumentálních skladeb k dokumentárnímu filmu shodného jména rozšířenou o jednu živou nahrávku z posledního ročníku Malé Alternativy a o zmíněný dokument Poslední fext v AVI formátu (který se mi však shodou okolností na mém domácím počítači nepodařilo spustit, takže v jeho případě jaksi nemohu sloužit).

Co se ale klasické hudební stopy disku týče, ta je navýsost přesvědčivým důkazem o invenčním potenciálu skupiny. Hned v úvodní Air na vás dýchne dusivá atmosféra navozená hučící basou a vazbící kytarou takřka ve stejné intenzitě, jakou se blahé paměti prezentovalo trio Massaker Caspara Brötzmanna. Po tomto kratičkém prologu se Děti deště představí v tom nejlepším světle. Skladba nazvaná příznačně Instinkt Jazz je vlastně jakýmsi fiktivním výletem kapely směrem do rockové historie, ve kterém však naprosto pohrdá žánrovými mantinely a kombinuje zdánlivě neslučitelné. Výrazná kovová rytmika - účelně jednoduchá, místy však nenápadně vynalézavá a variabilní, zbavená hráčské posedlosti á la Fajt, je kolorována proměňujícím se předivem kytarových zvuků. Od takřka frisellovsky pojatých jazzovo-bluesových vyhrávek, přes psychedelické vazbení až po sevřený, zlověstně metalický hluk, tak v kombinaci s halucinogenní rytmikou vytváří zcela svébytný zvukový útvar, jakousi rockově-industriální mantru, ne nepodobnou té, kterou léta fascinujícím způsobem produkují a stále zdokonalují němečtí Faust.

Třetí track - skladba nazvaná Time Machine v duchu svého názvu skutečně připomíná dobře pracující, kovově rachotící stroj, avšak se zřetelně tepajícím lidským srdcem. Tady zní Děti deště skutečně silně industriálně, díky výše zmíněným přednostem jejich práce s perkusemi však skladba nepostrádá přirozenou muzikálnost a od začátku do konce rozhodně nic neztrácí ze svého napětí. Bohužel totéž nelze říci o v čtvrté Railroad Tycoon, jež vyznívá jako poněkud samoúčelná reminiscence na "old-school" industriální školu. Svého času často používaný agresivní zvuk brusky do koncepce skladby příliš nezapadá a v předchozích skladbách funkční rytmika tu už zdaleka nedosahuje takového napětí. Právě zde se Děti deště začínají poněkud opakovat a přece jen odhalují své dílčí nedostatky. Navíc do celkové koncepce zvukové stopy k "soundtracku" příliš nezapadá ani rockověji pojatý bonus Enrico, jež je postaven na pomalu se rozvíjejícím bluesovém motivu. Skladba sama o sobě však svoje kvality nezapře, má výtečnou gradaci a její závěr se nese ve výrazném zvukovém zintenzivnění, vrcholícím v hutném, na Sonic Youth odkazujícím, noise-kytarovém finále.

Zůstává tak (dosud samozřejmě) nezodpovězená otázka. Jsou Děti deště jen jedním z originálněji vyrašivších výhonků na poli všemožných crossoverů, kterým však budou po čase přece jen chybět potřebné živiny k delšímu přežití nebo se pomalými krůčky stanou vyšlechtěnou a ojedinělou odrůdou, která svými novými a výraznějšími barvami bude i nadále lákat větší a větší množství neukojených hudebních fajnšmekrů?"

(Igor Nováček na Freemusic.cz, 11.4.2003)

tags

license

all rights reserved

about

D2ti de3t2 Prague, Czech Republic

a.k.a. Děti deště. The Band of Intelligent People in Time of Neverending Music Hollidays /// Kapela inteligentních lidí na neustále pracovní dovolené. /// Noise, Garage, Punk, Hard Core. Loudly and More Loudly.

contact / help

Contact D2ti de3t2

Streaming and
Download help